TENERIFE

V mesecu februarju smo se odpravili na 9 dnevno potovanje po otoku Tenerifu. Letalske karte smo rezervirali približno mesec dni pred potovanjem preko spletne strani Ryanair. Zaradi otrok (6 let in 9 mesecev) sva se odločila za direktni let iz Dunaja.

Tenerife

Okvirni plan našega potovanja je bil da prvih 5 dni raziščemo severni del otoka in zadnjih 4 dni južni del.

Ob prihodu smo prevzeli predhodno rezerviran avtomobil (preko ponudnika Cicar Tenerife) in se podali na severni del otoka, kjer smo imeli rezerviran apartma Casa La Victoria v mesti La Victoria, 7 km od mesta Orotava. Za ta apartma sva se odločila, ker se nama je zdela dobra lokacija za raziskovanje tega dela otoka. Omogočeno je brezplačno parkirišče, zraven je pekarna, tržnica s sadjem in zelenjavi in 5 min stran zelo lepo urejeno igrišče z igrali za otroke. Apartma pa ponuja vso udobje za bivanje, z velikim vrtom in razgledom na morje. Ob prihodu nas je pričakala košara s sadjem in slaščice. Utrujeni od poti smo preostanek dneva preživeli v kraju La Victoria.

Nekaj na kratko o otoku Tenerife

Tenerife je največji in najbolj gosto poseljen izmed vseh sedmih Kanarskih otokov. Je tudi najbolj obiskan in zaželen med turisti, letno naj bi ga obiskalo več kot pet milijonov ljudi. Glavno  mesto je Santa Cruz de Tenerife, ki slovi po tem da gosti enega največjih svetovnih karnevalov. Ena glavnih zanimivosti otoka je narodni park Teide, z goro-vulkanom Teide, ki velja za tretji največji vulkan na svetu. Park je  uvrščen na Unescov seznam dediščine.  Na otoku je celoletno toplo podnebje, s povprečno temperaturo pozimi 20-22 st. Celzija in poleti med 26-28 st. Celzija. Otok je raznolik in prav gotovo lahko vsak najde kaj za sebe. Prav tako pa je enostaven za potovanje, saj ga lahko v celoti raziščemo z najetim avtomobilom.

V nadaljevanju sem na kratko povzela naš plan potepanja po Tenerifu.

Ogledali smo si:

  • Loro park
  • Plaža Yardin
  • Jardin Botanico de la Orotava
  • Anaga (pot Sendero de los Sentidos, plaža Benijo)
  • Masca
  • Los Gigantes
  • Icod de los Vinos
  • La Orotava (Casa de los Balcones, Vrt Hijuela del Botanico, Viktorijini vrtovi)
  • San Cristobal de la Laguna
  • Narodni park El Teide
  • Plaža del Duque Sur

Puerto de la Cruz

Loro park in plaža Yardin

Velja za enega izmed najbolj priljubljenih živalskih vrtov v Evropi. Park je odprt med 9.30 in 17.30 uro. Ponuja različne predstave s papigami, morskimi levi, delfini in orkami, katera predstava je tudi najbolj obiskana.

Loro park

Nam je bil obisk parka res zelo všeč. Ponuja ogromno stvari za otroke, na voljo so tudi igrala, samopostrežni bari in restavracije. V parku smo preživeli ves dan in nismo uspeli videti vsega.

Dan smo zaključili na plaži Yardin. Plaža je čudovita, prebrala sem da naj bi bila pred kratkim preurejena s temnim vulkanskim peskom pridobljenim iz morskega dna. Obdana je z vrtovi zato tudi ime Playa Yardin oz. “vrtna plaža”.

Plaža Yardin

Če se nahajate v mestu Puerto de la Cruz, predlagam, da si ogledate botanični vrt Jardin Botanico de la Orotava. Nam je prvi dan zmanjkalo časa in smo na ogled vrnili drug dan.

Jardin Botanico de la Orotava

Velja za enega najlepših botaničnih vrtov, saj lahko v njem zaradi ugodnega podnebnega okolja skupaj rastejo najrazličnejše rastline iz celega sveta. V njem bi se naj nahajalo več kot 5000 rastlinskih vrst, 120 drevesnih vrst in zbirka več kot 50.000 rastlin iz petih celin.

Anaga

Tretji dan smo se odpravili v prelepo pokrajino na severnem delu otoka, ki jo krasijo gorovja, doline in čudovite plaže. Meni osebno je bil to najlepši del otoka.  Park Anaga  ponuja številne označene pohodne poti. Vse informacije se lahko dobijo v centru za obiskovalce, Cruz del Carmen, kjer je na voljo tudi parkirišče. Število parkirišč je precej majhno, zato priporočam, da ste zgodnejši.

Park Anaga

Prehodili smo pot Sendero de los Sentidos. Pot vodi po stari cesti, ki je nekoč povezovala Anago z mestom La Laguna in obsega tri poti. Prva je dolga 340 metrov in traja le 10 minut. Druga pot je dolga 500 metrov, krožna in primerna za družine z majhnimi otroki. Mi smo izbrali tretjo pot, ki pokriva prejšnji dve in se konča pri razgledu Mirador del LIano de los Loros. Nam je bila pot zelo všeč, trajala je približno 1 uro.

Pot Sendero de los Sentidos

Pot smo nadaljevali do plaže Benijo. Pravijo, da če nameravate obiskati samo eno plažo v Anagi naj bo to plaža Benijo. Nahaja se na severnem delu parka Anaga. Za dostop do plaže se je potrebno spustiti peš po stopnicah.

Plaža Benijo

Masca

Četrti dan smo si ogledali Masco, Los Gigantes in na koncu Icod de los Vinos. Masca je neokrnjeno vas, ki se nagaja na severozahodu Tenerifa, 600 metrov nad morsko gladino, z le okoli 100 prebivalcev. Cesta proti Masci je strma in ovinkasta, vendar ponuja čudovite razglede na pobočja in globoke grape. Vas je majhna, sprehoditi se je možno po tlakovanih ulicah med urejenimi hišami, na voljo je nekaj restavracij. Posebnost so izdelki iz kaktusa. Mi smo poskusili kaktusov sladoled.

Masca

V vasi je omejeno število parkirnih mest, obisk vasi pa je množičen. Svetujem, da se odpravite zgodaj zjutraj, saj po 11.00 uri parkirnega mesta ne boste dobili  na razpolago. Iz mesta Santiago del Teide je na voljo lokalni avtobus.

Masca

Los Gigantes

Mesto privablja obiskovalce zaradi mogočnih klifov, visokih približno 800 metrov, od koder je čudovit razgled na ocean in obalo, prekrito s črnim vulkanskim peskom. Južno od Los Gigantesa se nahajajo naravi bazeni.

Los Gigantes

Icod de los Vinos

Ob koncu tretjega dne smo se na poti domov ustavili v čudovitemu mesto, ki ponuja največje zmajevo drevo na otoku, vrt metuljev, muzej banan in zgodovinsko staro mestno jedro.

Sprehodili smo se čez mesto in si na željo hčere ogledali vrt metuljev. Žal nam je za druge zanimivosti, ki jih ponuja mesto zmanjkalo časa.

Vrt metuljev

La Orotava

Peti dan smo se odpravili na izlet v eno najstarejših mest na Kanarskih otokih, ustanovljeno v zgodnjem 16.stoletju, La Orotava. Mesto je ohranila bogato dediščino, ki jo lahko občudujemo v arhitekturi, vrtovih in kulinariki. V preteklosti je v La Orotavi živelo veliko najbogatejših prebivalcev Tenerifa, njihov vpliv pa je danes viden na arhitekturi mesta.

Casa de los Balcones

Ogledali smo si eno glavnih atrakcij mesta Casa de los Balcones. Hiša je bila zgrajena leta 1632, ima lesene balkone, značilne za kanarsko arhitekturo. Balkoni so vidni na notranjem dvorišču.

Casa de los Balcones

Vrt Hijuela del Botanico

Gre za manjši vrt ustanovljen leta 1877 na mestu, kjer je v preteklosti bil samostan San Jose. Kljub majhnosti vrt ponuja veliko zanimivih rastlin.

Viktorijini vrtovi (Jardines del Maruesado de la Quinta Roja)

Prekrasni vrtovi v središču Orotave, sestavljeni iz stopničastih teras,  ki jih med seboj povezujejo poti. Na vrhu vrtov se nahaja mavzolej. Vrtovi so na ogled brezplačno.

La Orotava

San Cristobal de la Laguna

Pot smo nadaljevali do drugega največjega mesta Tenerifa. Gre za prvo ustanovljeno mesto na Tenerifu z naravnim virom sladke vode in mesto je bilo dovolj oddaljeno od morja, kar je omogočalo zaščito pred piratskimi napadi.

Sprehodili smo se čez središče mesta in se ustavili v eni izmed slaščičarn in poskusili Barraquito, posebno kavo značilno za Tenerife. Ta večplastni kavni napitek je narejen iz limone, likerja, kondenziranega mleka in kave.

Narodni park El Teide

Šesti dan smo zapustili severni del otoka in se čez El Teide odpravili proti jugu otoka, kjer smo preživeli preostanek dopusta.

Narodni park El Teide se razprostira na več kot 13.500 hektarjih otoka – ali približno desetina kopenske mase. Park in najvišji vrh Teide, aktivni vulkan, ki je nazadnje izbruhnil leta 1909. Vrh gore Teide je najvišji vrh Španije, gora pa je obdana z nezemeljsko, lunarno pokrajino.

El Teide

Narodni park El Teide

Mi smo se odpravili po poti Roques de García. To je krožna pot (dolga nekje 5km, traja nekje 2 uri) primerna tudi za majhne otroke.

Roques de García

Po precej aktivnem raziskovanju severnega in severno zahodnega dela Tenerifom, smo preostale tri dni preživeli bolj ležerno. Na jugu tenerifa smo imeli rezervirano hišico v Wyndham Residences Golf del Sur, bližini Los Abrigos. Z nastanitvijo smo bili zadovoljni. Kompleks ima na voljo bazen z ležalniki, vsakodnevne animacije za otroke. Imeli smo le smolo, saj je med našim bivanjem na tem območju bilo zelo vetrovno.

Jug Tenerifov je precej turističen, kar povzroča veliko gneče na cesti in iz enega konca na drugega potrebuješ res veliko časa. Meni osebno je bilo preveč gneče na vsakem koraku. Je pa vsekakor primerno za mlade in vse, ki uživajo ob ležanju na plaži.

Ogledali smo si predvsem plaže, med katerimi nam je bila najbolj všeč plaža del Duque Sur. Primerna je za otroke, z lepo promenado, veliko lokali in restavracijami.

Plaži del Duque Sur

Potovanje po Tenerifu nam bo ostalo v lepem spominu. Otok je razgiban in ponuja veliko možnosti za raziskovanje, prav tako je primeren za potovanje z otroki. Osebno mi je bil lepši severni del otoka. Kot minus bi izpostavila le gnečo na vsakem koraku, še posebej pa na južnem delu otoka, kjer se zastojem na cesti ni možno izogniti.

POTOVANJA