Tako sva tudi midve z Majo končno dočakale dan, ko še samo enkrat prespiš in si že na letalu, tokrat v smeri Tajske. V pričakovanju novih dogodivščin.
12.12.2013
V večerni uri let iz Milana z Etihad airways, s prestopanjem v Abu Dhabiju, kjer naju je pričakal prelep sočni vzhod.
Že ko sva stopile iz letala je bila prva misel, sončni vzhod. Kar hitro sva ugotovile, da sva skoraj edine, ki bulita skozi okno in podoživljata to jutranjo lepoto.
Po štiri urnem postanku pa naprej proti Bangkoku.
13.12.2013
Zvečer ob 20.uri sva tako prispele na letališče Suvarnabhumi v Bangkoku.V pritličju letališča se nahajajo public taxiji, ki so najcenejši. Do centra Bangkoka (27 km) sva plačale skupaj 500 bathov (okoli 11eur). Za ceno se dogovoriš prej in je fiksna. Odvisna je tudi od tega, če gre taxi po avtocesti ali ne.
Menjava denarja na letališču 1eur je okoli 42 bathov, kar je slabo, zato je boljše menjati samo za taxi in hotel v primeru, da se prispe v pozni uri, ker v centru Bangkoka menjalnice zaprejo, hotele pa je potrebno plačati ob prihodu.
Najin plan je bil se klimatizirati en dan v Bangkoku, potem pa kreniti proti severu do Chiang Maija.
Imele sva rezerviran hotel D&D Inn na Khaosan Roadu. Dobra lokacija, dokler nimaš sobe obrnjene proti tej kar precej kaotični ulici. Seveda je posledično soba tudi cenejša (pribl.11eur/noč z zajtrkom).
14.12.2013
Ker sva se odločile potovati predvsem z nočnimi busi in vlaki, sva prvi dan pri eni izmed lokalnih turističnih agencij rezervirale vse prevoze. V tem času so dokaj zasedeni, saj je top sezona za obisk Tajske. Pa je bila za nama ena skrb manj. Tako sva se podali raziskovat Bangkok (Old city).
Wat Pho
V Bangkoku sva prvi dan doživeli kar malo šoka. Iz vseh strani ti nekdo želi nekaj pomagati. Kar hitro ugotoviš, da tudi vsak želi kaj zaslužiti. Si izmišljujejo, da so templji zaprti, zaradi praznika itd., ter da si raje ogledaš kaj drugega, zraven ti povedo že ceno, ob tem se po čudežu že kar pojavi tuk-tuk, ki te bo tja peljal itd. Odločnost pride tukaj kar prav.
Khaosan Road
Vsekakor so zanimive tržnice, hrana, ki se tam pripravlja, vsi ti vonji, ki te ob tem spremljajo. Ta dan sva predvsem hotele zadihat s tem res kaotičnim Bangkokom. In bile zvečer obe vesele, da ga za en teden zapuščava.
15.12.2013
Zjutraj sva s potniškim vlakom odšle do Ayutthaye. Ayutthaya leži 85 km severno do Bangkoka. Vožnja z vlakom pa traja pribl. 2.5 ure. Do leta 1767 je bila glavno mesto Tajske, ko so jo porušli Burmanci.
Na železniški postaji sva pustile vse stvari, ter po nasvetu popotnice, ki sva jo tam srečale, odšle sposodit kolo (zelo poceni,od 2 eura ). Tako sva vso Ayutthayo prekolesarile. Osebno me je fascinirala in mi je bila zelo všeč.
Wat Phra Si Sanphet
Wat Mahathat
Med raziskovanjem sva naletele na res ogromen sejem.
Zvečer pa z nočnim vlakom naprej na sever, Chiang Mai. Spalniki so udobni, čisti, poceni, vse našteto pa je odvisno seveda tudi od razreda, katerega se plača. Vožnja traja okoli 13 ur.
16.12.2013
Zjutraj sva ujele iz vlaka še nekaj pogledov na prelepo pokrajino. Chiang Mai je dosti bolj umirjen v primerjavi z Bangkokom. Spale sva v Noble House Chiangmai (pribl. 7eur/noč), definitivno ena boljših izbir, čist, urejen hotel, z zelo prijaznim osebjem.
17.12.2013
En dan umirjenega pohajkovanja po Chiang Maiju je bil balzam. Saj naju je ta dan čakal treking v džunglo. Praktično nisva vedele kaj naj pričakujeva. Spakirale sva osnovne stvari in se pridružile skupini ostalih popotnikov iz različnih držav. Prvo smo odšli jahat slone, nato pa se je začel treking do ene izmed vasi. Ob tem so nas spremljala riževa polja, slapovi, palme…Lepo!
Prvi, dan bi po tem, ko smo se poigravali s tamkajšnjimi učenci šole in obilni večerji bil skoraj popoln. Vse dokler ni zvečer temperatura kar precej padla. Priznam, da je bila to ena najhladnejših noči kar sem jih kdaj doživela. Na Tajskem!? Ker smo spali na tleh in imeli samo koce za pokrit, skozi njihove hiške pa kar precej piha, se ni dalo kaj dosti pogret.
Je pa en lep dokaz, kako lahko preproste stvari, kot so sedenje ob ognju tesno poveže med seboj povsem različne ljudi.
18.12.2013
Po neprespani “Aljaska” noči je bil prvi jutranji žarek nepogrešljiv. Prav tako prvi požirek toplega čaja, zajtrk in poslavljanje. Midve sva odšle naprej ostali so se vrnili v Chiang Mai. Edina misel, torej še ena takšna noč.
Ampak pot je bila prečudovita, tudi naš končni cilj, torej se je splačalo.
19.12.2013
Tako je minila še ena hladna noč in vrnili smo se proti Chiang Maiju. Po tridnevnem trekingu se je prilegla tradicionalna tajska masaža (1ura/4eure) in zvečer tajski boks (10eur). Sever Tajske mi je bil najbolj všeč. Če bi bilo na razpolago več časa, bi še z lahkoto ostala. Vsekakor se splača oditi na treking po kakšnem izmed njihovem Nacionalnem parku. Tako spoznati podeželje, vasice, tamkajšnje ljudi.
20.12.2013
Za zadnji dan Chiang Maija sva se odločile obiskat muzej insektov. Obe naju je navdušil ne le muzej, ampak tudi gospa, katera je zaslužna za njega.
Zvečer sva z nočnim vlakom krenile nazaj proti Bangkoku.
21.12.2013
Takrat že dokaj psihično pripravljene na ponovno soočanje z Bangkoškim kaosom, sva si ogledale Wat Phra Kaeo, Grand palace, ter Golden Mount.
Načeloma nisem velika privrženka ležanja na plaži, a priznam, da sem ta dan nestrpno pričakovala najin naslednji cilj Phuket. A do tja je bila še ena noč vožnje z avtobusom.
22.12.2013
V dopoldanskem času sva tako prišle na jug. Ta dan, sva namenile poležavanju na eni izmed plaž, se zvečer sprehodile po večerni tržnici.
23.12.2013
Ogled James Bond Island v Phang Nga.
Phang Nga je zaliv z 42 otoki. Vidimo lahko apnenčaste pečine in jame.
24.12.2013
Premik na otok Ko Samui, ki je drugi največji otok. Ta premik naju je “stal” enega dneva. Nisva vedele, da se zaradi čakanja prevozov, ladje, to tako zavleče. Drugače me pa otok ni prevzel. Lepe plaže, pestro nočno dogajanje in dokaj turističen. Prenočevale sva v
Saver Guesthouse (4eur/noč).
25.12.2013
Me je pa toliko bolj prevzel naslednji otrok Ko Tao. Že ob prvem pogledu nanj sem ostala brez besed. Otok je predvsem znan zaradi potapljanja, šnorkljanja, pohodništva. Prenočevale sva v
Jom Thong Guesthouse (10eur/noč), zelo blizu pristanišča. Ker je otok res majhen, sva si sposodile skuter (pribl. 4 eur/dan). Obiskale različne plaže, ter razgledne točke.
Kljub 4-5m valov, ki so nas spremljali med plutjem na otok in iz njega, se je splačalom otok je resnično lep in miren.
27.12.2013
Ob vrnitvi v Bangkok sva se odločile, da si pogledava še znano plavajočo tržnico. Bolj, ko si zgoden, manj je turistov.
Pozno zvečer pa povratek proti domu.
Tajska je že zelo turistična in nezahtevna za potovanje. Dobiš pa vsega po malem. Lepe narave, raznih aktivnosti, počivanja na plažah, kaotičnih mest, ter drugačne kulture.
Da omenim še hrano. V glavnem se na krožniku znajdeta riž in pa riževi rezanci, oboje narejeno na x načinov. Je pa hrana zelo poceni, od 1 eura dalje, odvisno kje ješ.
Tudi prenočišča se gibljejo od par eurov naprej. Midve sva spale od okoli 4-12 eurov/noč. V večini ni bilo vključenih zajtrkov. A kot rečeno hrana je zelo poceni. Tudi vsi ti premiki z busi in vlaki niso dragi, so pa dragi taxiji, tudi pri vožni s tuk-tuki je potrebno zbijanje prvotno postavljene cene.
90% Tajcev veruje v Teravadski budizem (starodavna veja budizma).
Venec, ki ponazarja lepoto Budovih naukov, s svojim venenjem rož pa spominja na minljivost življenja.
Letalska karta iz Milana s povratkom v Munchen z Etihad airways je stala 500 eur.
Vsekakor ne pozabit na ureditev zdravstvenega zavarovanja Coris, ter priporočena cepljenja.
Glede zaščite pred komarji, se v tamkajšnji lekarni lahko kupi tudi do 90% repelent, ki je definitivno učinkovit.
P.s. najpogosteje uporabljena misel Tajcev, ki naju je spremljala: “Never try, never know!” by Jang